Кредитування: що треба знати підприємцям

Шановні друзі!

У 2004 році Центр комерційного права видав посібник «Кредитування: що треба знати підприємцям». Впевнені, він допоміг не одному підприємцю знайти відповіді на питання, що виникають під час отримання кредиту. Однак законодавство не стоїть на місці, за минулі роки воно зазнало значних змін. Тому у вас може виникнути справедливе питання: наскільки актуальною є інформація, викладена в посібнику? На щастя, нормативне регулювання сфери кредитування в Україні змінилось несуттєво. Тому цей посібник і надалі може бути вашим надійним помічником.

Нижче ми пропонуємо вам короткий огляд головних змін в законодавстві України, про які необхідно пам\'ятати в процесі отримання кредиту на розвиток свого бізнесу.

 

1. Найбільш суттєві зміни стосуються процедури реєстрації договорів щодо закордонних запозичень українських позичальників, яка викладена у главі  2.2.2 посібника. За минулий період Національний банк України суттєво змінив Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам,  затверджене постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 № 270 (далі - Положення). В оновленій версії цього документу зокрема:

  • детальніше й більш широко виписано вимоги до договорів та до порядку їх укладання й виконання (дивись главу 1 Розділу І Положення);
  • змінились вимоги до документів, які подаються для одержання реєстраційного свідоцтва (дивись главу 2 Розділу І, а також додатки до Положення).

2. Крім наведених вище змін варто також звернути увагу на деякі зміни в законодавстві України, що стосуються такого способу забезпечення зобов\'язань при кредитуванні, як застава (глава 4.3 посібника). Зокрема, на сьогоднішній день в Законі України «Про заставу» від 02.10.92 № 2654-XII (далі - Закон про заставу) більш чітко врегульовано відносини сторін у випадку випадкового знищення або випадкового пошкодження предмета застави. Оновлена стаття 8 Закону про заставу чітко встановлює, що у таких випадках заставодавець на вимогу заставодержателя зобов\'язаний надати рівноцінний предмет або, якщо це можливо, відновити знищений чи пошкоджений предмет застави.

Разом з тим, закріплено право однієї із сторін вимагати проведення оцінки предмета застави (дивись статтю 12 Закону про заставу).

3. Якщо ви передаєте у заставу нерухоме майно, вам необхідно також врахувати зміни, яких зазнав Закон України «Про іпотеку» від 05.06.2003 № 898¬IV (далі - Закон про іпотеку).

Знайте, що в згаданому Законі розширено перелік можливих предметів застави нерухомого майна (іпотеки). Зараз, крім тих об\'єктів, які зазначені в посібнику, ви можете передати в іпотеку право оренди чи користування нерухомим майном, яке надає орендарю чи користувачу право будувати, володіти та відчужувати об\'єкт нерухомого майна (дивись статтю 5 Закону про іпотеку). Незначних змін зазнали вимоги до договору іпотеки (істотні умови) і, що більш суттєво, змінились наслідки порушення цих вимог. Якщо раніше у разі відсутності хоча б однієї з істотних умов, іпотечний договір автоматично вважався неукладеним, то на сьогоднішній день він може бути визнаний недійсним лише на підставі рішення суду (дивись статтю 18 Закону про іпотеку).

Attachments:
Download this file (1.1.pdf)Abetka_kredytuvannya.pdf[ ]334 kB