Зараз простіше розпочати і закрити бізнес в Україні

Швидші процедури сприяють розвитку бізнесу, економічному зростанню

sdfsdfsdfsdf21412123123

Приватний підприємець Ірина Терещенко здивована новими процедурам швидкого виходу з бізнесу

USAID програма «Розвиток комерційного права в Україні»

«Знаючи про складні та тривалі бюрократичні процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, я продовжувала вести малоприбутковий бізнес, не наважуючись на його закриття».

Січень 2015 – Офіційна реєстрація нового бізнесу Ірини Терещенко відбулася швидко і без проблем. Проте коли бізнес виявився неприбутковим, вона вирішила його закрити, незважаючи на те, що колеги попереджали про можливу тривалу і непросту реєстраційну процедуру. Однак Терещенко була приємно здивована, коли виявилося, що закрити бізнес можливо так само швидко і без проблем, як і свого часу було його відкрити.

«Я здивована і водночас вражена, - каже Ірина. «Знаючи про складні та тривалі бюрократичні процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, я продовжувала вести малоприбутковий бізнес, не наважуючись на його закриття».

«Це та ситуація, коли вхід – гривня, а вихід – сто», - каже Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права. «Якийсь час для фізичної особи-підприємця не було проблемою здійснити державну реєстрацію підприємницької діяльності, однак було надзвичайно складно здійснити державну реєстрацію її припинення. Така ситуація відлякувала людей навіть спробувати себе у бізнесі».

Україна є 112-ю з 189 країн у рейтингу Світового Банку «Ведення бізнесу» та 84-ю - з 148 країн у звіті Світового Економічного Форуму «Про глобальну конкурентоздатність». Модернізація української економіки означає перетворення її на однаково привабливу як для внутрішніх, так і для зовнішніх інвесторів. Верховенство права, свобода договору, захист права власності, а також ефективні засоби судового захисту, що застосовуються у разі порушення прав, надають інвесторам цю впевненість. Такі реформи формують правове підґрунтя для успішної ринкової економіки.

 

Один із способів, за допомогою якого Україна реформувала бізнес клімат, - це спрощення процедур державної реєстрації. Однак, до недавніх пір було значно простіше розпочати зареєстрований бізнес, аніж його закрити. Завдячуючи зусиллям USAID, обидві ці процедури зараз однаково легко здійснити.

Починаючи з 2012 року, проект Агентства США з міжнародного розвитку «Розвиток комерційного права в Україні» допомагав у розробці закону щодо спрощення процедури реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичними особами-підприємцями. Відповідно до цього Закону, прийнятого в травні 2014 року, державні реєстратори зобов’язані зареєструвати припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на підставі заяви підприємця в день її подання. Підприємець не повинен піддаватись будь-яким попереднім перевіркам податкових органів чи підтверджувати відсутність боргів. За несплачені борги підприємець несе відповідальність як фізична особа.

Попереднє регулювання передбачало обов’язковість перевірки для всіх фізичних осіб-підприємців, яка могла тривати декілька місяців і призводити до судового спору, якщо підприємець не погоджувався з висновками перевірки. Навіть якщо власники бізнесу визнавали свої борги, бюрократичні процедури могли тривати невиправдано довго.

Нове сприятливе бізнес середовище є довгоочікуваним полегшенням для понад 3 мільйонів офіційно зареєстрованих в Україні підприємців, як і для тих, хто зацікавлений до них приєднатися.

Проект Агентства США з міжнародного розвитку «Розвиток комерційного права в Україні», що реалізується з жовтня 2011 року по жовтень 2015 року, працює над удосконаленням правового та регуляторного середовища в Україні, покращуючи, таким чином, загальний клімат для ведення бізнесу та надходження інвестицій в Україну. Центр комерційного права, що виконує цей проект, надає Уряду України технічну допомогу в роботі над законодавством про державно-приватне партнерство, оподаткування, банкрутство, реєстрацію компаній, захист прав власності та працює в інших важливих для розвитку економіки сферах. Центр був створений у 2003 році з метою надання допомоги уряду в розробці сучасного законодавства та орієнтованої на ринок політики, щоб змінити законодавство радянського типу та застаріле економічне регулювання.