Центр комерційного права провів Міжнародну конференцію Реформування системи банкрутства в Україні з огляду на кращі світові практики – детонатор інвестиційного буму та економічного прориву»

19 вересня 2018 року Центр комерційного права спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань економічної політики, Міністерством юстиції України, Проектом ЄС "Право-Justice", Міжнародним валютним фондом, Світовим банком, Асоціацією правників України, Всеукраїнською самоврядною організацією фахівців конкурсного процесу, Незалежною асоціацією банків України та іншими партнерами провели Міжнародну конференцію «Реформування системи банкрутства в Україні з огляду на кращі світові практики – детонатор інвестиційного буму та економічного прориву».

20180919113151-3013.jpg

Учасниками конференції стали народні депутати України, судді, представники міжнародних організацій, арбітражні керуючі, експерти та інші правники, які небайдужі до проведення в Україні економічних реформ і побудові сучасної ринкової економіки, що базується на принципах демократії і верховенства права.

20180919113147-3703.jpg

Під час конференції були обговорені, такі питання:

  1. 1. Ідеологія реформи банкрутства в Україні: мета реформи та законодавчі ініціативи щодо удосконалення системи банкрутства – новели проекту Кодексу України з процедур банкрутства (реєстраційний №8060).
  2. 2. Практичні аспекти та проблемні питання застосування законодавства про банкрутство компаній: поточний стан та кращі світові практики.
  3. 3. Запровадження інституту банкрутства фізичних осіб: ризики та нові можливості.
  4. 4. Пошук оптимальної моделі саморегулювання професії арбітражних керуючих та стандарти професії: виклики та перспективи.

Головним приводом для проведення заходу стала презентація підготовленого до другого читання проекту Кодексу України з процедур банкрутства. Як вже повідомлялось, законопроект  був розроблений робочою групою, утвореною при Комітеті ВРУ з питань економічної політики, активним учасником якої є Центр комерційного права. Метою конференції було ознайомити громадськість і фахівців з напрацюваннями робочої групи, обговорити ключові положення законопроекту з точки зору його правильного і системного розуміння. Це має значно полегшити як його прийняття Верховною Радою України, так і розробку підзаконних нормативних актів, подальшу імплементацію, формування належної судової практики тощо.

Робочою групою було проведено великий обсяг роботи, адже до другого читання від народних депутатів надійшло більше 1300 поправок. Переважна більшість поправок народних депутатів була врахована у тексті законопроекту. Відхилено трохи більше 530 поправок здебільше через те, що до другого читання структура законопроекту була змінена і в вони втратили актуальність.

В результаті проект Кодексу суттєво доповнений і покращений з точки зору змісту та дотримання законотворчої техніки.

Серед важливих досягнень слід відзначити те, що до другого читання вдалось напрацювати цілий блок норм, які вирішують питання самоврядування арбітражних керуючих, адже вони є ключовими фігурами в процедурах банкрутства і від рівня їх фахової підготовки і доброчесності залежить ефективність процедур банкрутства. Змінами передбачається створення єдиної Асоціації арбітражних керуючих, членами якої стануть усі арбітражні керуючі в силу свого статусу. Ця Асоціація буде визначати стандарти професійної діяльності та правила професійної етики арбітражних керуючих. Асоціація буде брати участь у процедурах допуску до професії, підвищенні кваліфікації арбітражних керуючих та здійснюватиме професійний контроль за їх діяльністю.

Під час круглого столу жваву дискусію серед учасників викликали положення законопроекту, що стосуються продажу майна боржників в процедурах банкрутства. Зрозуміло, що від ефективності і справедливості процедур реалізації майна боржника залежить як рівень задоволення вимог кредиторів, так і можливість збереження працюючого бізнесу боржника.

Проектом передбачено, що продаж майна боржника відбуватиметься на електронному аукціоні через дворівневу електронну торгову систему, порядок функціонування якої встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України. За функціонування першого рівня системи, яка забезпечує створення, зберігання та оприлюднення інформації про аукціони, а також документообіг, буде відповідати Держава в особі уповноваженого органу. Здійснення ж самих аукціонів (другий рівень системи) буде покладено на авторизовані електронні майданчики – торгівельні біржі, як вітчизняні, так і іноземні.

Підготовлений до другого читання проект Кодексу отримав  підтримку з боку Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Національного банку України, банківської спільноти, арбітражних керуючих, представників експертного середовища.

Учасники круглого столу також відзначили, що належна імплементація Кодексу потребує значних зусиль та часу на підготовку до його застосування, тому передбачається, що Кодекс набере чинність через пів року після його опублікування. За цей час Кабінет Міністрів України та інші органи мають розробити підзаконні нормативно-правові акти.

Центр комерційного права планує надати допомогу Уряду в розробці таких нормативно-правових актів, провести навчальні заходи для арбітражних керуючих, суддів господарських судів, які розглядають справи про банкрутство, юристів, які супроводжують процедури банкрутства, а також сприяти поширенню інформації і популяризації законодавчих змін системи банкрутства серед представників бізнесу та громадськості.

Корисні посилання

http://rada.gov.ua/news/Novyny/162212.html

https://court.gov.ua/archive/559327/

https://dpa.arbitr.gov.ua/sud5029/pres-centr/news/561082/

http://komekpol.rada.gov.ua/news/news/73639.html

https://minjust.gov.ua/galleries/mijnarodna-konferentsiya-reformuvannya-sistemi-bankrutstva-v-ukraini-z-oglyadu-na-kraschi-svitovi-praktiki-detonator-investitsiynogo-bumu-ta-ekonomichnogo-prorivu-kiiv-19-veresnya-2018-roku

http://www.golos.com.ua/article/307731

https://uba.ua/ukr/news/5899/

https://uba.ua/ukr/events/2826/

http://bankruptcy-ua.com/news/9930

https://www.facebook.com/andrii.ivanchuk.505/videos/484977615354920/UzpfSTEwMDAwMTA2MjkyMzgxMToyMDY3NjUwNDU2NjEzNjk4/

https://www.youtube.com/watch?v=BqN-qAI4KCI&feature=share

http://yur-gazeta.com/publications/events/reformuvannya-sistemi-bankrutstva-shcho-yak-koli.html

https://nobili.ua/news/press-releases/mizhnarodna-konferentsiya-reformuvannya-sistemi-bankrutstva-v-ukrayini-z-oglyadu-na-krashhi-svitovi-praktiki-detonator-investitsiynogo-bumu-ta-ekonomichnogo-prorivu/

http://narodnarada.info/news/komitet-pitan-ekonomichnoji-politiki-spilno-news-104981.html