Новий регуляторний інструмент допоможе запобігти корупції та зменшити адміністративне навантаження на бізнес

Центр комерційного права спільно з Центром міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ) розробили новий регуляторний інструмент – онлайн-калькулятор стандартних витрат щодо виконання регуляторних актів та оцінки корупційних ризиків. Нещодавно його презентовано представникам Державної регуляторної служби, бізнес-асоціацій та громадськості.

Цей інструмент полегшить процес проведення М-Тесту, підвищить його результативність, а також забезпечить активну участь громадськості та бізнес-спільноти у розробці регуляторних актів.

Онлайн-калькулятор складається з двох частин: І – розрахунок стандартних витрат суб’єктів малого підприємництва, ІІ – оцінка корупційних ризиків регулювання. Результати розрахунку стандартних витрат за допомогою онлайн-калькулятора можуть використовуватись під час проведення М-тесту для заповнення його таблиць та визначення компенсаційних заходів. Стандартними витратами у цьому випадку вважаються переведені у гроші витрати часу, використаного суб’єктом господарювання на виконання зобов’язань конкретного регуляторного акта. До стандартних витрат не входять суми податків, платежів та інвестицій, оскільки за допомогою онлайн-калькулятора визначається не доцільність регулювання, а вартість для представника малого бізнесу адміністративних дій та дій з обробки інформації, необхідних для виконання конкретної регуляторної вимоги.

Поступове зменшення адміністративного навантаження на мале підприємництво допоможе зекономити чималі кошти та направити їх на розвиток бізнесу, що вкрай необхідно в умовах тотальної зарегульованості галузі. Наприклад, кожна країна ЄС щороку економить по декілька сотень мільйонів євро завдяки програмам зменшення адміністративного навантаження на бізнес. В Україні у 2015 році вдалося відхилити рішення влади про обов’язкове використання касових апаратів суб’єктами малого підприємництва після того, як було з’ясовано, що стандартні витрати на виконання цієї регуляторної норми складуть понад 30 млрд гривень.

Друга частина калькулятора призначена для виявлення та оцінки корупційних ризиків. Це абсолютно новий підхід у вітчизняній регуляторній політиці, який адаптовано до офіційних і громадських методик антикорупційної експертизи. Тому результати такої оцінки можуть застосовуватись у зверненнях до органів влади – розробників регуляторних актів, у спілкуванні з органами, уповноваженими проводити  офіційну  антикорупційну експертизу, та як підсумки громадської експертизи.

Оцінка корупційних ризиків регулювання за допомогою онлайн-калькулятора не є альтернативою іншим експертизам. Вона заповнює прогалини  існуючих антикорупційних експертиз. Така оцінка проводиться просто, швидко, дешево та прозоро самими представниками бізнесу, які є професіоналами у своїй галузі господарської діяльності. Результати оцінки корупційних ризиків обов’язково надходять до розробників регуляторних актів під час консультацій з бізнесом при проведенні М-Тесту, якщо вони використовують калькулятор.

Обидві частини калькулятора можуть застосовуватись разом чи окремо на найранніших стадіях розробки регуляторного акта, під час підготовки М-тесту та АРВ або ж під час відстеження результативності регуляторного акта.Кількісні дані, отримані за допомогою калькулятора, дають можливість аргументовано довести порушення принципів регуляторної політики, сформульовані в законі «Про засади державної регуляторної політики». Такі порушення є найпоширенішою підставою для непогодження/відхилення регуляторного акта.

Онлайн-калькулятор вже пройшов апробацію в Кропивницькому, Миколаєві, Чернігові, Івано-Франківську, Сумах, Дніпрі, Краматорську та Києві. Представники громадськості та органів влади, які перевіряли на практиці ефективність нового регуляторного інструменту, переконалися, що його результати допомагають впливати на розробку, прийняття та перегляд регуляторних актів.

Офіційне запровадження онлайн-калькулятора створить умови для інтеграції у вітчизняну регуляторну політику таких дієвих інструментів, як принцип паралельної компенсації (one in one out) та планові програми зменшення адміністративного навантаження (у тому числі для громадян).

Ознайомитися з новим регуляторним інструментом можна на сайті www.mtest.com.ua

Зусиллями експертів Центру також розроблено відео інструкцію до онлайн калькулятора українською та англійською мовами.