Cемінар для суддів господарських судів «Теоретичні засади та практика застосування господарськими судами норм процесуального законодавства»

29 травня 2013 року Центр комерційного права у співпраці з Національною школою суддів провели семінар для суддів господарських судів. Аудиторію складали переважно судді, призначені на посаду вперше.

Захід відкрили проректор з підгогтовки кадрів для судових органів НШСУ Оксана Кучинська та директор Центру Валентина Данішевська.

audit1

Олена БеляневичЗа доброю традицією, першим доповідачем стала доктор юридичних наук Олена Беляневич. Тема її доповіді «Система принципів господарського процесуального права», хоча і видається багатьом суто теоретичною, має насамперед практичне значення. Адже розуміння принципів, що покладені в основу господарського судочинства та вміння їх використовувати під час вирішення спору, надає суддям необхідний інструментарій для подолання багатьох негативних явищ судочинства. Наприклад, говорили про «симулятивні процеси», коли сторона використовує норму закону для захисту незаконного інтересу. Дискутували про диспозитивність процесу, активність суду, права сторін та добросовісність користування цими правами.

Ганна ФазікошВід принципів перейшли до практичних аспектів застосування процесуального законодавства, а саме – підготовки рішень суду. Дискусію скеровувала заступник Голови апеляційного суду Закарпатської області Ганна Фазикош. Йшлося про структуру, мову, обсяг рішення та про підходи до його написання. На підтримку цієї лекції аудиторія отримала посібник «Написання судових рішень», що виданий в межах проекту USAID «Справедливе правосуддя» (електронна версія посібника доступна на сайті проекту http://www.fair.org.ua/content/library_doc/Book_USAID.pdf).

vdПро деякі зміни у Господарському процесуальному кодексі мова йшла у другій половині семінару. Із презентацією на цю тему перед суддями виступила директор Центру комерційного права Валентина Данішевська. Останні зміни, що були внесені до ГПК стосувались насамперед процедури розгляду справ про банкрутство. Тут, окрім тих змін, яких вже зазнав Кодекс у зв'язку із вступом в силу нової редакції Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», звернули увагу і на очікувані зміни, що мають відбутися із ухваленням проекту закону №0883 «Про внесення змін до деяких законів України з питань банкрутства». Розглядали новий підхід, за якого всі майнові спори стосовно боржника у справі про банкрутство мають зосереджуватися у тому суді, де розглядається справа про банкрутство; обговорювали необхідність скасування присічного строку звернення кредиторів за задоволенням своїх вимог до боржника та ін.

yyОстаннім перед суддями виступив головний експерт із правознавства Центру Юрій Попов. В межах свого виступу він звернувся до низки практичних проблем, що виникають на стадії виконання судового рішення. Зокрема, говорили про вимоги до виконавчих документів, про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню. Окремо розглянули питання, що виникають під час оскарження результатів публічних торгів. Наостанок звернулись до проблем застосування у господарському судочинстві Закону «Про третейські суди» (щодо цього питання пропонуємо ознайомитись із статтею Юрія Попова у журналі «Українське комерційне право» №11).

Більше фотографій з заходу ви можете знайти за посиланням.

 

Анонсовані заходи