Узгодження процедур виконавчого провадження та банкрутства

100 3108 118 жовтня 2013 року експерт Центру Ігор Ніколаєв виступив із доповіддю на Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми теорії і практики виконання рішень судів та інших органів», що проходила у Хмельницькому університеті управління і права.

Свій виступ експерт Центру присвятив питанням узгодження процедур виконавчого провадження та банкрутства в Україні.

Порядок примусового виконання судового рішення отримав назву «виконавчий процес». Провадження у справах про банкрутство є особливим видом виконавчого процесу, який використовується для справедливого і рівномірного задоволення вимог не одного, як у виконавчому провадженні, а усіх кредиторів боржника, в умовах, коли є достатні підстави вважати, що майна боржника для повного задоволення всіх вимог не вистачить.

Конкуренція двох процедур подекуди унеможливлює виконання судових рішень. Сучасне законодавство більшості економічно розвинених держав містить заборону на виконання судових рішень в порядку виконавчого провадження після того, як у справі про банкрутство встановлені достатні підстави вважати боржника неплатоспроможним.

При розбудові законодавства України, яким регулюється виконавче провадження та провадження у справі про банкрутство, припущено системної помилки – не враховано розбіжності між двома формами виконавчого процесу – виконавчого провадження, як форми індивідуального задоволення вимог кредиторів, і провадження у справі про банкрутство, як форми колективного задоволення вимог усіх кредиторів в умовах недостатності майна. Внаслідок цього не було досягнуто чіткого розмежування цих процесуальних порядків, що і створює численні труднощі у правозастосуванні.

100 3104 1100 3251

Неузгодженість існуючого регулювання зазначених процедур дозволяє боржникам уникати виконання зобов'язань.

Гармонізація виконавчого провадження і провадження у справі про банкрутство забезпечується насамперед:

  1. забороною на порушення нових виконавчих проваджень;
  2. встановленням обов'язку державного виконавця закінчити виконавче провадження;
  3. передачею державним виконавцем виконавчого документа до господарського суду, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство;
  4. спрямуванням всього майна боржника до ліквідаційної маси;
  5. встановленням порядку задоволення вимог поточних кредиторів в рамках провадження у справі про банкрутство;
  6. удосконаленням процедури виявлення кредиторів;
  7. забезпеченням прав конкурсних кредиторів, які пропустили встановлений для звернення з вимогами строк.

Презентація Ігоря Ніколаєва за посиланням

Більше інформації про захід:

IV Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми теорії і практики виконання рішень судів та інших органів»
Чому в Україні не виконуються рішення судів - тези четвертої науково-практичної конференції (відео)
Результати ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми теорії і практики виконання рішень судів та інших органів»
Як виконуються рішення судів та не тільки - на це питання давали відповідь на конференції у Хмельницькому
У Хмельницькому відбулась IV міжнародна науково-практична конференція «Проблеми теорії і практики виконання рішень судів та інших органів»