Який спосіб захисту покупця, якщо організатор аукціону не здійснює оформлення договору (не підписує його, не йде до нотаріуса (якщо продане нерухоме майно) тощо?

Відповідь: Покупцю слід сплатити ціну, після чого звертатись до суду з позовом про витребування майна.

Обґрунтування: Договір купівлі-продажу є укладеним в момент, коли переможцем оголошено учасника, який запропонував найвищу ціну (див. питання «З якого моменту договір купівлі-продажу майна на аукціоні вважається укладеним»).

Оскільки з цього моменту договір (усний) вже є укладеним, то подальше непідписання організатором договору у письмовій формі або саботування його нотаріального посвідчення не впливає на чинність договору.

Водночас саме лише укладення договору не тягне переходу права власності до покупця. Відповідно до ч.1 ст.334 ЦК право власності переходить до покупця з моменту передання майна.

При цьому слід враховувати, що майно передається покупцю лише після сплати ним ціни (ч.1 ст.74, ч.3 ст.75 Закону про банкрутство).

Тому покупець має спершу сплатити ціну (навіть якщо організатор не підписав договір), після чого може звернутись з позовом про передання йому майна.

Позов про визнання права власності покупця на придбане ним майно задоволенню не підлягає, бо до передачі покупцю майна він ще не є власником.