Чи виникають у банкрута зобов’язання щодо компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати?

Відповідь та обґрунтування: в судовій практиці постало питання про те, чи виникають у банкрута в ліквідаційній процедурі зобов’язання щодо виплати компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати.

Вирішуючи це питання слід виходити із того, що Згідно статті 2 Закону про оплату праці в структуру заробітної плати включається: «Основна заробітна плата. Додаткова заробітна плата. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати».

Загальний порядок компенсації працівникам втрати частки заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати передбачений статтею 34 цього Закону: «Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством».

Відповідно до приписів статті 28 цього Закону: «У разі банкрутства підприємства чи ліквідації його у судовому порядку зобов'язання перед працівниками такого підприємства щодо заробітної плати, яку вони повинні одержати за працю (роботу, послуги), виконану у період, що передував банкрутству чи ліквідації підприємства, виконуються відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"». Таким чином, законодавство встановлює виключення із загального порядку виплати працівникам такої компенсації, у випадку визнання роботодавця банкрутом.

Відповідно до вимог частини 5 статті 19 Закону про банкрутство «дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати». Згідно абзацу 5 частини 1 статті 38 Закону про банкрутство: «З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;».

Виглядає так, що за роботу виконану до введення процедури ліквідації нарахування компенсації припиняється с моменту винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури.