Чи є підстави для звільнення від сплати судового збору за позовами поданими арбітражним керуючим?

Відповідь: підстав для звільнення немає, є підстави для відстрочення оплати судового збору.

Обґрунтування: проблема виникла в зв’язку з тим, що через скрутне фінансове становище у боржника відсутні кошти на сплату судового збору при пред’явленні арбітражним керуючим позовів на користь боржника.

Вирішення цієї проблеми в практиці реалізується неоднозначно:

1) частина арбітражних керуючих звертаються до суду із клопотанням про звільнення їх від сплати судового збору на підставі п.7 ч1. ст.5 Закону про судовий збір «1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб», посилаючись на те, що арбітражний керуючий діє не в своїх інтересах, а в інтересах іншої особи - боржника;

2) інші ж арбітражні керуючи заявляють клопотання про відстрочення, розстрочення або зменшення розміру судового збору на підставі ст.8 Закону про судовий збір, в зв’язку із тим, що фінансове становище позивача-боржника є скрутним.

Вирішуючи це питання треба виходити із того, що хоча позов і підписує арбітражний керуючий, позивачем є боржник. Арбітражний керуючий дії не в інтересах третьої особи, оскільки вин є законним представником (опікуном) боржника, який призначається в процедурі банкрутства та покликаний компенсувати брак волі боржника на виконання його боргових зобов’язань. Арбітражний керуючий «допомагає» боржнику виконати в примусовому порядку ті дії, які він мав би самостійно виконати (наприклад, продати своє майно та розрахуватися із кредиторами) у добровільному порядку.

Оскільки із позовом звертається боржник, через свого законного представника, то і звільнятися від сплати судового збору має саме боржник, який перебуває у скрутному фінансовому положенні (таке положення в банкрутстві призюмується).

Звільнення боржника від сплати судового збору є безпідставним, оскільки це не передбачено Законом про судовий збір. Натомість вбачаються підстави для відстрочення, розстрочення або зменшення розміру судового збору відповідно до ст. 8 Закону про судовий збір за позовами боржника, які подано арбітражним керуючим.