Чи можлива передача у власність заставного кредитора заставного майна?

Питання:

Частиною четвертою статті 42 Закону про банкрутство передбачено, що заставне майно не включається до складу ліквідаційної маси, однак його продаж здійснюється в порядку, передбаченому Законом про банкрутство. Чи можлива передача у власність заставного кредитора заставного майна, як це передбачено договором застави, а не його реалізація?  Інколи це є вихід із ситуації, коли майно необхідно охороняти, утримувати, а на це відсутні кошти, а заставний кредитор не заперечує прийняти майно у власність.

Відповідь: Ні, неможлива.

Обґрунтування:

Частиною 4 ст.42 Закону імперативно передбачений продаж майна банкрута, який здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом. При цьому Закон не передбачає можливості передачі у власність заставного кредитора заставного майна відповідно до договору застави.

Політико-правове підґрунтя такого регулювання полягає в тому, що лише у процедурі продажу майна можливо встановити його справедливу ціну. Тож, виключається можливість передачі майна заставодержателю за заниженою оцінкою, бо це може призвести до порушення інтересів незабезпечених кредиторів, які можуть розраховувати на різницю між справедливою ціною майна і сумою вимог заставодержателя.