Чи може суд на стадії попереднього судового засідання визнати угоду недійсною?

Питання:

Чи може суд на стадії попереднього судового засідання в порядку ст.20 Закону про банкрутство визнати угоду між боржником та конкурсним кредитором недійсною та відхилити заявлені грошові вимоги, враховуючи те, що на підтвердження своїх вимог кредитор надав рішення суду, яке набрало законної сили, про стягнення з боржника на користь кредитора заборгованості за оспорюваним у межах справи про банкрутство договором?

Відповідь: Суд може визнати угоду недійсною в попередньому засіданні.

Обґрунтування:

Правочини (договори) або майнові дії боржника, які були вчинені боржником після порушення справи про банкрутство або протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство, можуть бути відповідно визнані недійсними або спростовані господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство за заявою арбітражного керуючого або конкурсного кредитора (ч.1 ст.20 Закону про банкрутство).

Відповідно до абзацу 2 частини 6 статті 23 Закону про банкрутство «заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, у тому числі щодо яких є заперечення боржника чи інших кредиторів, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду».

Тому, всі заперечення, в т.ч. пов’язані з визнанням правочину недійсним, повинні бути розглянуті в попередньому засіданні.

Посилання на рішення суду, яке набрало законної сили, про стягнення з боржника на користь кредитора заборгованості за оспорюваним у межах справи про банкрутство договором,  не заважає розгляду таких заперечень, адже в справі про банкрутство беруть участь особи, які не брали участь у розгляді справи в позовному провадженні[1] та вирішуються питання, які не були предметом розгляду під час позовного провадження (зокрема пов’язані із застосуванням спеціальних підстав визнання правочину недійсним).



[1] Див. відповідь на питання «Чи може суд відхилити вимоги, які підтверджені судовим рішенням?».