Що робити, якщо сплив строк процедури розпорядження майном боржника - підприємства, що не підлягає приватизації?

Питання: Яким чином виконати вимоги Закону про банкрутство щодо строків проведення процедури розпорядження майном боржника стосовно державних підприємств, які не підлягають приватизації, оскільки їх санація чи ліквідація можлива лише після виключення з переліку таких об’єктів?

Відповідь: Провадження у справі треба припиняти.

Обґрунтування: В судовій практиці непоодинокі випадки, коли справи по таких підприємствах перебувають в процедурі розпорядження майном тривалий час. Пов’язано це із тим, що положення ч.4 ст. 96 Закону про банкрутство, ч. 3 ст. 214 Господарського кодексу України і Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» встановлюють обмеження в застосуванні норм Закону про банкрутство щодо процедур санації чи ліквідації до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, та які включені до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Відтак до боржника, що є об'єктом права державної власності і не підлягає приватизації та внесеного до переліку відповідно до Закону про банкрутство,  може бути застосовано тільки процедуру розпорядження майном (визначена ч.2 ст.22 Законом в 115 днів, може бути продовжено на два місяці) та укладено мирову угоду.

Безпідставне затягування процедури банкрутства на стадії розпорядження майном, за відсутності будь-якої реальної можливості переходу до наступних процедур банкрутства, призводить лише до порушення прав як боржника, так і кредиторів та заподіяння ним додаткових збитків, зокрема, з оплати праці арбітражного керуючого. Більше того, внаслідок дії мораторію на задоволення вимог кредиторів кредитори боржника протягом тривалого часу позбавлені можливості отримати задоволення своїх грошових вимог, а також нараховувати на ці вимоги штрафні санкції.

Відтак, такі справи після спливу строку на проведення процедури розпорядження майном боржника треба припиняти на підставі п.9 ч.1 ст.83 Закону про банкрутство та п.1 ч.1 ст.80 ГПК  як такі, що не підлягають розгляду господарськими судами.