Сьогодні офіційно розпочинається реформа системи виконання судових рішень, ініційована Президентом України.

5 жовтня 2016 року набули чинності Закони України «Про виконавче провадження» та «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», співавторами яких є експерти Центру комерційного права.

.jpg

Найголовнішою новацією розпочатої реформи є запровадження інституту приватних виконавців, який створить певну конкуренцію Державній виконавчій службі. Планується, що перші приватні виконавці з’являться вже на початку наступного року. Вони будуть наділені такими ж повноваженнями, що і державні виконавці, однак не матимуть права виконувати рішення про виселення з житла, про позбавлення батьківських прав, а також рішення, у яких однією зі сторін є держава. За Законом, стати приватним виконавцем зможуть громадяни України віком від 25 років, що мають диплом магістра права, володіють українською мовою та склали кваліфікаційний іспит.

119072.jpgОчікується, що поява приватних виконавців значно збільшить кількість виконаних судових рішень і, таким чином, позитивно вплине на бізнес клімат та інвестиційну привабливість країни. Це обумовлюється тим, що Державна виконавча служба буде частково розвантажена, а приватні виконавці – мотивовані платою за ефективне виконання судових рішень. Офіційна вартість послуг приватного виконавця, яку за Законом має сплатити боржник, є ідентичною до вартості послуг державного виконавця і складає 10% від загальної суми стягнутого боргу. Однак стягувач матиме право заохочувати приватного виконавця додатковою платою, встановленою на власний розсуд.

Найближчим часом Центр комерційного права разом з Міністерством юстиції України проведуть низку заходів, спрямованих на підготовку майбутніх приватних виконавців та популяризацію нової професії. Зокрема, вже 19-20 жовтня у Києві відбудеться перший семінар-практикум для осіб, які готуються стати приватними виконавцями, що допоможе учасникам підготуватися до кваліфікаційного тестування. Подібні семінари також буде проведено у Дніпрі, Одесі, Львові, Хмельницьку та Черкасах. А 29 листопада у Харкові проходитиме інтерактивна конференція на тему «Місце приватного виконавця у системі виконання судових рішень». До участі у конференції запрошуються особи, які готуються стати приватними виконавцями, представники зацікавлених державних органів, правничої спільноти й організацій громадянського суспільства, науковці та ЗМІ.