ВИСНОВОК щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посвідчення довіреності на право участі та голосування на загальних зборах кредитних спілок»

Центр комерційного права

Висновок на №2923 від 21.05.2015

(реєстр. № 2923 від 21.05.2015 р., внесений народним депутатом України О. В. Лавриком)

І. Сутність проекту

Проектом передбачено:

  1. внести зміни до Закону України „Про кредитні спілки”, передбачивши можливість посвідчення головою спостережної ради кредитної спілки довіреності на право участі та голосування на загальних зборах;
  2. викласти у новій редакції ч.5 ст. 245 ЦК «Форма довіреності».

ІІ. Оцінка проекту

  1. Намір передбачити посвідчення довіреності головою спостережної ради кредитної спілки видається слушним і заслуговує на підтримку.
  2. Водночас  намір викласти у новій редакції ч.5 ст. 245 ЦК викликає заперечення.

У порівняльній таблиці до проекту у лівій колонці наведена застаріла редакція ч.5 ст. 245 ЦК. Наразі діє зовсім інша редакція, запроваджена Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 7 квітня 2015 року N 289-VIII. Ця редакція є бланкетною і звучить так: «5. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах, видана фізичною особою, посвідчується у порядку, визначеному законодавством». Причини, з яких запроваджено нову редакцію, полягають в усвідомленні, що попередня редакція могла використовуватися лише акціонерами, тож існувати як універсальна вона не могла.

Проектом пропонується повернутися до попередньої редакції ч.5 ст. 245 ЦК, лише трохи змінивши її. Це погіршить законодавство порівняно з існуючим.

Висновок: проект є корисним в частині змін до Закону України „Про кредитні спілки”, але погіршить законодавство порівняно з існуючим в частині змін до ЦК.

Рекомендація: Проект Закону рекомендується повернути на доопрацювання.