Сьогодні Центр комерційного права разом з Міністерством юстиції України провели круглий стіл на тему «Страхування цивільно-правової відповідальності приватних виконавців: можливі проблеми та перспективи впровадження в Україні»

Як відомо, вже менш ніж за місяць офіційно розпочнеться реформа системи виконання судових рішень, що передбачає запровадження в Україні нової професії приватних виконавців. Такі законодавчі зміни допоможуть значно збільшити кількість виконаних судових рішень і підвищити довіру бізнес спільноти та іноземних інвесторів до української судової системи.

IMG_5215.jpg

Для того, щоб зазначена реформа  успішно відбулася, потрібно з самого початку сформувати позитивний імідж приватних виконавців. Одним із важливих факторів, який впливатиме як на сприйняття нової професії, так і на діяльність майбутніх приватних виконавців, є страхування їхньої цивільно-правової відповідальності. Тому обговорити це питання зібралося близько 60 учасників, серед яких: заступник Міністра юстиції України Сергій Шкляр, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Олександр Зальотов, президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, приватні нотаріуси, арбітражні керуючі, науковці, іноземні експерти, а також представники правничої спільноти, страхових компаній та державних органів влади.

Під час дискусії стало зрозуміло, що страхування цивільно-правової відповідальності приватних виконавців потребує системного підходу, що допоможе окреслити можливий перелік професійних ризиків, визначити страхову суму, напрацювати єдині стандарти страхування та створити примірний договір, на який зможуть орієнтуватись страхові компанії та приватні виконавці.

Учасники заходу також мали можливість ознайомитись з іноземним досвідом страхування цивільно-правової відповідальності приватних виконавців. Зокрема, Александар Заріч, представник проекту USAID зі створення сприятливого бізнес середовища, розповів про сербський підхід до цього питання, а Катилін Попов, представник проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», продемонстрував болгарську практику. Незважаючи на різні підходи у цих країнах до страхування ризиків діяльності приватних виконавців (у Сербії страхуються лише неумисні порушення законодавства, тоді як у Болгарії страхуванню підлягають і умисні), обидва кейси мають успішну динаміку розвитку.

 

На думку директора Центру комерційного права Валентини Данішевської, за  умисне порушення законодавства, все ж таки, має наставати кримінальна відповідальність. Тому зараз потрібно зосередити свою увагу на тому, як найкраще вирішити питання убезпечення приватних виконавців від необережного та несвідомого порушення закону. У цьому мають бути зацікавлені і  майбутні представники нової професії. Тож питання про страхування доцільно включити і до тестових завдань для осіб, що готуватимуться працювати приватними виконавцями. Це дозволить оцінити, як вони відносяться до питання страхування своєї відповідальності – свідомо чи формально.

За результатами круглого столу було вирішено створити робочу групу на чолі з експертами Центру комерційного права, яка протягом наступних трьох тижнів працюватиме над необхідним пакетом документів щодо страхування цивільно-правової відповідальності приватних виконавців.

Порівняльний огляд страхування приватних виконавців