Універсальне правонаступництво кредитора

Питання:

Статтею 21 Закону про банкрутство передбачено, що кредитор може бути замінений правонаступником на будь-якій стадії провадження  у справі, а усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов’язкові  для нього так само, як вони були обов’язкові для особи, яку правонаступник замінив. Якщо така заміна відбулась із первісним кредитором, що входив до складу комітету кредиторів, чи буде «автоматично» правонаступник членом комітету кредиторів, чи необхідно проводити нові збори кредиторів?

Відповідь та обґрунтування:

В цьому випадку відбувається універсальне правонаступництво, за правилами якого після заміни кредитора, що є членом комітету кредиторів, для його правонаступника будуть обов’язковими не лише усі дії, вчинені щодо первісного кредитора, але й пов’язані із участю в справі повноваження, в т.ч. на участь в комітеті кредиторів.

Для заміни будь-якого кредитора його правонаступником жодних додаткових дій вчиняти не потрібно (наприклад, проводити збори кредиторів). Правонаступнику достатньо з’явитися на засідання комітету кредиторів для участі в його роботі, надавши на підтвердження правонаступництва відповідну ухвалу суду.