Виконання виконавчих документів поточних кредиторів

 

Питання: Чи підлягають виконанню у процедурах розпорядження майном та санації виконавчі документи поточних кредиторів після розгляду їх позовів до боржника?

Відповідь та обґрунтування:

Обґрунтовані вимоги поточних кредиторів повинні задовольнятись у процедурах розпорядження майном та санації незалежно від наявності чи відсутності виконавчих документів.

Натомість, слід зауважити, що у випадку, коли суду стало відомо про наявність несплачених поточних боргів, суд має повноваження розглянути питання про визнання такого боржника банкрутом та введення процедури ліквідації (ст. 27, ч.12 ст.28 Закону). Такий запобіжник передбачено реформою системи банкрутства для того, аби скоротити строки провадження у справі про банкрутство та позбутися «віртуальної» санації (коли роками боржник користується мораторієм, санація при цьому не відбувається, а кількість боргів збільшується за рахунок невиконання боржником поточних зобов’язань).

Для того, щоб суд міг оперативно дізнатися про наявність невиконаних поточних зобов’язань, Закон містить ще одну новацію, відповідно до якої суд (суддя), у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника (ч.4 ст. 10 Закону).

Зазначене положення Закону має унеможливити появу позовів та виконавчих документів за такими позовами, які розглядаються за межами провадження у справі про банкрутство. Якщо ж такі позови розглядаються за межами провадження у справі про банкрутство, такі справи мають припинятися, а матеріали надсилатися господарському суду, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство.

У випадку, якщо всупереч вимогам ст. 10 Закону такий позов розглянуто за межами провадження у справі про банкрутство, виконавчі документи мають виконуватися в межах провадження у справі про банкрутство, в т.ч. у процедурах розпорядження майном та санації, оскільки дія мораторію на них не поширюється (абзац 1 ч.5 ст. 19 Закону).