Припинення провадження у справі про банкрутство суб’єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність

Питання: Чи може господарський суд припинити провадження у справі про банкрутство суб’єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність для територіальної громади, якщо рішення органу місцевого самоврядування про незастосування судових процедур, визначених законодавством про банкрутство, прийнято, а гарантії на задоволення всіх вимог кредиторів орган місцевого самоврядування не надає? На якій стадії провадження (до чи після затвердження реєстру вимог кредиторів) можливе таке припинення провадження у справі?

 

Відповідь:Господарський суд може припинити провадження на будь якій стадії за наявності рішення органу місцевого самоврядування про незастосування судових процедур та надання гарантій задоволення всіх вимог кредиторів.

 

Обґрунтування:

Відповідно до положень статті 85 Закону, територіальна громада має право звернутися до господарського суду із клопотанням про припинення провадження у справі про банкрутство суб’єкта підприємницької діяльності, що має суспільну або іншу цінність, до якого має бути додано: 1) її рішення; 2) гарантії виконання вимог кредиторів. Така побудова цієї правової конструкції обумовлена необхідністю забезпечити запобіжник від ухилення від сплати боргів боржника — надання гарантій. Відтак, суд може задовольнити клопотання територіальної громади про незастосування до боржника процедур банкрутства та припинення провадження у справі про банкрутство тільки за умови надання разом із таким клопотанням гарантій виконання всіх вимог кредиторів. До того ж таке рішення може бути прийнято не будь-ким із представників територіальної громади (наприклад, головою міської ради), а виключно на пленарному засіданні органу місцевого самоврядування. Це є також запобіжником від зловживань посадовців органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання боржнику певних преференцій та створення можливостей для ухилення від виконання зобов'язань перед кредиторами.

Відповідаючи на другу частину запитання, слід зазначити, що господарський суд може припинити провадження на будь якій стадії провадження у справі про банкрутство за умови надання належних гарантій, що забезпечують дотримання прав кредиторів та досягнення мети застосування процедур банкрутства – розрахунки із кредиторами.