Розгляд касаційної скарги на процесуальний документ у справі про банкрутство, який не підлягає касаційному оскарженню.

Питання:Статтею 8 нової редакції Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначено вичерпний перелік процесуальних документів, які підлягають оскарженню у касаційному порядку. Постає питання: чи вправі апеляційний господарський суд повернути касаційну скаргу на процесуальний документ у справі про банкрутство, який не підлягає касаційному оскарженню?

Відповідь:Апеляційний господарський суд не вправі повернути касаційну скаргу на процесуальний документ у справі про банкрутство, який не підлягає касаційному оскарженню. Розгляд питання про прийняття чи повернення касаційної скарги на процесуальний документ у справі про банкрутство, який не підлягає касаційному оскарженню, здійснює суд касаційної інстанції.

 

Обґрунтування:

Відповідно до статті 19 Конституції суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 111-3 та 111-4 ГПК повноваженнями вирішувати питання про повернення чи прийняття касаційної скарги наділений господарський суд касаційної інстанції. Ані Закон “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ані ГПК не наділяє апеляційний господарський суд такими повноваженнями.

Тож, виходячи із викладеного, видається, що у випадку надходження до апеляційного господарського суду касаційної скарги на процесуальний документ у справі про банкрутство, який не підлягає касаційному оскарженню, має застосовуватися частина 2 статті 109 ГПК — апеляційний господарський суд зобов’язаний невідкладно надіслати скаргу разом зі справою до Вищого господарського суду України.