Повторний та другий повторний аукціон при продажу цілісного майнового комплексу

Питання: Відповідно до ч. 5 ст. 44 Закону у разі, якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна частинами.

Чи це означає, що право на продаж майна частинами виникає у разі, якщо:

 • мали місце обставини, передбачені у ч.1 ст. 55 Закону та/або ч. 3 ст. 64 Закону, лише на одному аукціоні,

  чи

 • щодо ЦМК треба проводити повторний та другий повторний аукціон (ст. 65 Закону) і лише після них (у разі, якщо майно не продано) продавати його частинами?

  Викликає занепокоєння, що у випадку другого варіанту, тобто при проведенні, наприклад, другого повторного аукціону з можливістю зниження початкової вартості (ст. 66 Закону) ЦМК може бути проданий за безцінь (ч. 4 ст. 66 Закону).

   

  Відповідь:Вірним є другий варіант: щодо ЦМК треба проводити повторний та другий повторний аукціон (ст. 65 Закону) і лише після них (у разі, якщо майно не продано) продавати його частинами.

   

  Обґрунтування:

  Повторний та другий повторний аукціони передбачені у Законі для того, щоб запобігти ситуаціям, коли майно неможливо продати із-за його завищеної початкової вартості. Слід мати на увазі, що оцінка майна, зокрема і ЦМК, це всього лише певний прогноз щодо ціни, яку, можливо, можна виручити за майно. Такий прогноз цілком може не здійснитися.

  Слід також враховувати, що заниження початкової вартості майна, що продається на аукціоні, не створює небезпеки. Якщо виконані всі вимоги Закону, особливо щодо оприлюднення інформації про аукціон та щодо строків його проведення, то покупці на аукціоні самі у конкурентній боротьбі визначать справедливу ціну.

  Натомість, якщо початкова вартість майна завищена, то єдиним способом подолання такої вади є проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості. Це є особливо актуальним для продажу ЦМК, бо, відповідно до ч.1 ст.43 Закону початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів. Іншими словами, початкова вартість ЦМК ніяк не пов’язана з оцінкою (прогнозом) його дійсної вартості, і з високим ступенем вірогідності може бути завищеною.

  Побоювання, що ЦМК на другому повторному аукціоні може бути проданий за безцінь, матимуть підґрунтя лише у випадку недотримання правил, встановлених Законом. Якщо ж ці правила будуть дотримані, то це забезпечить конкуренцію покупців, а відтак і встановлення справедливої ціни за ЦМК.