Захист прав кредиторів при банкрутстві: історія українських мораторіїв на примусове стягнення боргів

Під такою назвою вийшла друком стаття юридичного радника Центру Ігоря Ніколаєва у журналі «Підприємництво, господарство і право», №3, 2012.

Таким чином, Центр продовжує популяризувати ідею необхідності скасування різного роду мораторіїв на примусове стягнення боргів. Такі мораторії вводяться формально за ознакою приналежності до сфери державної власності або сфери діяльності неплатоспроможного підприємства (наприклад, до сфери паливно-енергетичного комплексу). Практика застосування таких мораторіїв в Україні вкрай негативно вплинула на рівень захищеності прав кредиторів при банкрутстві, рівень конкурентоспроможності національної економіки, її інвестиційної привабливості та рівень її розвитку.

Передбачається, що із набуттям чинності Закону України \"Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом\" (нова редакція) №4212-VІ від 22.12.2011р. буде скасовано мораторій на примусовий продаж майна в процесі провадження справи про банкрутство, який було запроваджено Законом України \"Про введення мораторію на примусову реалізацію майна\" від 29.11.2001р. №2864-III.

Скасування такого мораторію дозволить підвищити рівень виконання зобов\'язань в процедурі банкрутства (в тому числі, встановлених рішенням суду), рівень захищеності прав кредиторів та права власності, підвищити коефіцієнт стягнення боргів та ефективність процедур банкрутства. Зазначені зміни мають позитивно вплинути на рейтингові показники України (зокрема, в дослідженні Світового банку «Ведення бізнесу»), які на сьогодні є вкрай низькими.

Повний текст статті читайте за посиланням.