Підтримка законодавчої реформи української системи банкрутства

Продовжуючи роботу із просвіти професійної спільноти щодо запланованої реформи системи банкрутства в Україні, експерт Центру комерційного права взяв участь у навчальних тренінгах для арбітражних керуючих, що відбулися в Києві та Львові в червні 2011 року. На запрошення організаторів заходу, Iгор Ніколаєв, к.ю.н., юридичний радник ЦКП, презентував доповідь на тему «Новини законодавчої реформи української системи банкрутства та неплатоспроможності».

\"_006\"

Проект Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (нова редакція)» (реєстраційний №8531, подано Кабінетом Міністрів України) підготовлено Робочою групою з розробки нової редакції закону про банкрутство, яку утворено при Мінекономіки на виконання Програми економічних реформ Президента України на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». До складу Робочої групи ввійшли представники Світового банку, Міжнародної фінансової корпорації, Центру комерційного права, представники різних міністерств та відомств.

\"_021\"

Особливу зацікавленість учасників заходів викликали головні новели законопроекту. За оцінками експертів, прийняття нової редакції Закону про банкрутство дозволить:

  1. Підвищити рівень захищеності права власності та інвестицій. Змінами ліквідуються «схеми» захоплення об’єктів права власності неплатоспроможного боржника та різні прогалини в законодавстві, які боржники використовують для ухилення від сплати боргів кредиторам;
  2. Забезпечити можливість участі іноземних кредиторів у справах про банкрутство українських боржників (публікація оголошення про порушення справи про банкрутство розміщується в мережі Інтернет у вільному та безоплатному доступі; запровадження інститутів транскордонного банкрутства – забезпечення надання правової допомоги у справах про банкрутство між судами різних юрисдикцій у випадку, коли майно боржника розміщено в декількох країнах);
  3. Забезпечити пріоритет продажу усього бізнесу боржника в процедурі банкрутства. Продаж працюючого бізнесу дозволяє отримати максимум грошей для задоволення вимог кредиторів, при цьому зберігається виробництво, робочі місця та податкові надходження до бюджету. Бізнес не ліквідовується, а лише змінюється неефективний власник на ефективного. І тільки у випадку неможливості продати бізнес в цілому, дозволено продавати майно боржника частинами;
  4. Забезпечити продаж майна боржника виключно на аукціоні. За існуючою практикою майно боржника в процедурі банкрутства реалізується за тіньовими схемами на непрозорих торгах за заниженою ціною підставним особам (як правило з боку боржника). Прийняття змін позбавить боржників можливості таких зловживань. Усе майно буде реалізовуватися на відкритих аукціонах (в тому числі електронних) за ринковою ціною, яку буде встановлено під час прозорої конкурсної боротьби учасників аукціону. Оголошення про місце, час проведення аукціону та майно буде вільно та безоплатно розповсюджуватися через мережу Інтернет.

Для довідки: тренінги для арбітражних керуючих організовано проектом групи Світового банку «Інвестиційний клімат в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Канадської агенції міжнародного розвитку (CIDA), Агентства із міжнародного розвитку та співробітництва Королівства Нідерландів (EVD), Шведського агентства із міжнародного розвитку SIDA та Швейцарської конфедерації (SECO).