Круглий стіл «Передумови та шляхи реформування законодавства про неплатоспроможність»

19 січня 2011 року Центр комерційного права та Державний департамент з питань банкрутства провели круглий стіл на тему: «Передумови та шляхи реформування законодавства про неплатоспроможність». Участь в засіданні круглого столу взяли науковці і практики, судді та урядовці, експерти в галузі банкрутства, представники громадськості та преси.

\"DSC_1034\"

Учасники круглого столу проаналізували чинну практику застосування законодавства про банкрутство, визначили чинники, які впливають на необхідність реформування законодавства у цій сфері, розглянули економічні та суспільно-політичні передумови, які мають бути враховані під час внесення змін до законодавства про банкрутство, обговорили концептуальні підходи до його оновлення, а також визначили засадничі підвалини нової редакції закону про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

\"DSC_1126\"

Із привітальним словом до учасників круглого столу звернувся перший заступник директора Державного департаменту з питань банкрутства Олексій Воронько. Він наголосив, що стан справ у банкрутстві є неприпустимим. Україна за показником “закриття бізнесу” займає вкрай низьке 150 місце серед 183 країн світу (дослідження Світового банку і Міжнародної фінансової корпорації “Ведення бізнесу”). Низький рейтинг України за показником “закриття бізнесу” свідчить про наявність в українському законодавчому полі, яке регулює правові аспекти процедури банкрутства суб’єктів господарської діяльності, певних перешкод до досягнення ефективних результатів, а також про відсутність прогресивних реформ у цій сфері. Тож, уряд, на сьогодні, поставив завдання підготувати пропозиції для покращення регулювання, зокрема, спрямованого на скорочення, здешевлення та підвищення ефективності процедур банкрутства.

\"DSC_1070\"Перед тим, як розпочати роботу над законопроектом, Центр комерційного права провів дослідження «Державна політика і законодавство з регулювання сфери неплатоспроможності». Під час круглого столу презентував дослідження один із його авторів, Олександр Пасхавер, к.ю.н, президент Центру економічного розвитку. Завдання, яке ставили перед собою дослідники, полягало в оцінці факторів, що відрізняють наш ринок від традиційного розвинутого вільного ринку та у визначені того, яким чином це необхідно та можливо відобразити в законодавстві. Серед таких особливостей можна назвати: сприйняття корупції у суспільстві, як допустимого гріха, запізніле і неадекватне реформування інститутів економіки, неповага в суспільстві до закону, недовіра до інститутів держави і суду, схильність до неформального вирішення проблем, стереотип пріоритету державної власності та неповага в суспільстві до прав приватної власності. «Ми більш схильні до співчуття боржнику, а не кредитору. Виходячи із оцінки процесуального закону, у кредитора маса проблем – це значні затрати часу та коштів. Україна знаходиться на рівні африканських країн з точки зору показників таких затрат» - зазначив пан Пасхавер.

Окрему увагу в дослідженні приділено аналізу проблеми участі держави у відносинах банкрутства. За словами дослідника, на сьогодні, держава не виконує своєї головної функції в цих відносинах – не примушує до виконання договорів. Більше того, держава сама являє собою джерело корупції. А коли держава виступає в якості кредитора чи боржника, то існує практика переваги держави, що дає можливість уникати виплати боргів. Звертаючись до розробників правових норм, пан Пасхавер просив зробити акцент на правах кредиторів, з точки зору швидкості та невідворотності відшкодування. Однак, враховуючи специфіку ринку, необхідно пам’ятати про так звану «культуру спасіння». «Наше завдання примусити особу сплатити борги, але не знищити при цьому бізнес. Акцентом на всіх стадіях процедури банкрутства має бути намагання погасити борги таким чином, щоб бізнес було збережено», - зазначив науковець.

\"DSC_1076\"Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права зробила презентацію нововведень проекту, концентруючи свою увагу на найбільш важливих змінах. Зокрема, йшлося про скорочення строків провадження у справі про банкрутство, збалансування інтересів боржника і кредитора, посилення ефективності інституту досудової санації, усунення можливостей для різного роду зловживань, в тому числі ліквідацію механізмів захоплення власності підприємств, скорочення строків санації та ліквідації та ін. Особливу увагу приділено визначенню статусу арбітражного керуючого, а також допуску до професії та його відповідальності. Подібно до нотаріусів, арбітражні керуючі повинні будуть здавати кваліфікаційний іспит, шляхом анонімного тестування, а також проходити стажування у діючих арбітражних керуючих. Для усунення недобросовісної конкуренції, пропонується також здійснювати автоматичний розподіл справ між арбітражними керуючими, на кшталт розподілу справ в суді. Страхування відповідальності має бути обов’язковою умовою здійснення діяльності арбітражного керуючого.

Присутній на круглому столі Євген Капінус, радник Віце-прем’єрміністра України – Міністра соціальної політики України Сергія Тігіпко. висловив свою підтримку результатів роботи над реформуванням законодавства про банкрутство. «Ми сьогодні маємо потужні сили для прийняття цього Закону, адже він визначений Президентом як невідкладний», - зазначив п. Євген Капінус.

Довідка: проект Закону розроблений Робочою групою, яку утворено при Департаменті з питань банкрутства Мінекономіки на виконання Програми економічних реформ Президента України на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

Жвава дискусія, що тривала під час круглого столу, ще раз підтвердила, що велика робота очікується після прийняття закону, коли необхідно буде сприяти поширенню розуміння новел та можливостей їх імплементації. Адже зміни на краще не трапляються одразу із прийняттям закону. Очевидним є те, що із необхідністю реформування сфери банкрутства погоджуються всі. Більшість коментарів, що були висловлені під час круглого столу підтверджують правильність обраного напрямку реформування. Валентина Данішевська подякувала за технічні коментарі та зауваження, які будуть враховані, а також запросила всіх, хто бажає долучитися до роботи над законопроектом, надсилати свої пропозиції. Остання редакція законопроекту розміщена на сайті Центру комерційного права та буде постійно оновлюватися. Робоча група має час до кінця лютого для завершення роботи над законопроектом.

Більш детально про хід обговорення під час круглого столу читайте у наступному номері Віснику комерційного права (№34).

Більше фотографій із заходу дивіться за посиланням.

Attachments:
Download this file (Presentation BANKR 2011-01-19.ppt)Presentation BANKR 2011-01-19.ppt[ ]2927 kB